top of page

Likvidace pařezu? Jak na to.

Aktualizováno: 26. 10. 2020


Likvidace pařezu, frezujemeparezy.cz

Jak zlikvidovat pařez?

Tuto činnost při odstranění pařezů můžeme udělat na několik způsobů. Pojďme se na některé z nich podívat.

  1. Likvidace pařezů vykopáním - vykopat pařez svépomocí je samozřejmě ,,nejlevnější,, varianta jeho odstranění z míst, kde nám překáží, ať už při údržbě povrchu, tak třeba z bezpečnostních, nebo estetických důvodů. Na likvidaci pařezu vykopáním je třeba si hlavně udělat dostatek času a pak také připravit nářadí, které se bude odvíjet hlavně od velikosti pařezu. Nicméně budeme potřebovat určitě krumpáč, rýč, sekeru a pilu (motorovou pilu), možná hever a lano. Musíme počítat že při této práci se hodně zapotíte a uričitě pěkně protáhnete. Ale vykopaný pařez můžete nařezat a použít jako palivové dřevo.

  2. Likvidace pařezu za pomoci bagru - odstranění pařezu a jeho likvidace pozemku bagrem je hodně účinná, ale musím počítat, že bagr potřebuje manévrovací prostor k práci a také něco váží. To je samozřejmě problém na upravených pozemcích, kde si nepřejeme aby nám stroj poničil pozemek.

  3. Chemická likvidace pařezu - na trhu se pohybuje několik chemických produktů, které zaručují rozklad pařezu do roka apod. S toto ,,zaručenou,, metodou nejsou však dobré zkušenosti. Jediné co se dá k tomuto postupu říct je že jsou cenově zajímavé, ale hlavně pro obchodníky, kteří tyto produkty prodávají. Nicméně pokud máte dostatek času, peněz a chcete se zůčastnit soutěže mladý chemik, jsou vám tyto produkty (pařezník, pařezstop, lividpařez, nebo obyčejná nafta) běžně dostupné na webu.

  4. Biologická likvidace pařezu pomocí hub - opět zde platí, že k likvidaci pařezu potřebujete hlavně čas a příroda se postará. Pro tuto metodu se do pařezu vysadí hlíva ústřičná a její podhobí má na dřevo z pařezu rozkladný vliv a možná, pokud se houba uchytí můžete mít za dva roky pařez pryč, tedy shnilý a můžete jej krumpáčem odkopat.

  5. Biologická likvidace pařezu pomocí ohně - stará metoda, která je ale hodně nebezpečná a rozhodně se nedoporučuje likvidovat pařez vypalováním v blízkosti lesa a obytných oblastí, protože pařez může hořet přes svůj kořenový systém desítky metrů od sebe a hlavně pokud je v rašelinové půdě.

  6. Likvidace pařezu odfrézováním pařezovou frézou - na první pohled cenově nákladnější, ale okamžitá likvidace pařezu. Navíc, je zde možnost odstranit pařez i na těžko přístupných místech, protože stroj se vejde a vjede prakticky kamkoliv. Máte zde několik možností, zapůjčení pařezové frézy, menší ruční stroje stojí cca 3000Kč/den, a nebo si tuto službu objednat, naše firma nabízí tuto likvidaci pařezu za 100Kč/10cm průměru, plus doprava. Bez jakýchkoli dalších nákladů, hodinové sazby, sazby za tvrdost dřeva apod.

Štítky:

2 283 zobrazení

Comments


bottom of page